Reklama

Ako si zmeniť znenie Gmail adresy? S trochou šťastia vám to Google dovolí

Zdroj | unsplash/Solen Feyissa
Stanislav Vinc
Zdroj | unsplash/Solen Feyissa
Zdroj | unsplash/Solen Feyissa

E-mailová služba Gmail od Google je tu s nami už dvadsať rokov. Stačí však aj oveľa kratšia doba na to, aby človek po čase oľutoval výber znenia svojej e-mailovej adresy. Jediným riešením nemusí byť tvorba nového účtu.

Google niektorým používateľom umožňuje zmeniť si znenie svojho Google účtu, ktorý z Gmail účtu vychádza, priamo v jeho nastaveniach. Ukážeme vám, ako to skontrolovať a prípadne zmenu vykonať.

Bežnou praxou je, že si človek zakladá svoj prvý e-mail v čase, kedy nepremýšľa nad tým, že ho raz bude musieť poskytnúť ako kontaktný e-mail v banke, na úradoch či v komunikácii so zamestnávateľom alebo klientmi. Nasleduje preto založenie druhého a niekedy aj tretieho, štvrtého… e-mailového účtu, zmena kontaktnej adresy v kľúčových službách, ich súbežná kontrola alebo nastavovanie preposielania správ z jednej schránky do druhej.

Obsah pokračuje pod reklamou

Google však ponúka ešte jednu možnosť, v niektorých prípadoch používateľom umožňuje zmeniť si svoju e-mailovú adresu priamo v nastaveniach Google účtu. V ktorých prípadoch to je, bližšie nešpecifikuje. Postup ako to zistiť je však jednoduchý.

1. Prejdite v prehliadači na stránku vášho Google účtu,

2. V menu kliknite na položku Osobné údaje alebo Personal info,

3. V sekcii Kontaktné údaje alebo Contact info kliknite na riadok Email,

4. Prejdite kurzorom na položku E-mail účtu Google alebo Google Account email. Ak na túto položku môžete kliknúť, Google vám dovoľuje si adresu zmeniť. Ak nie, nič sa nedá robiť a adresu na tomto účte nezmeníte,

5. Ak máte možnosť adresu zmeniť, kliknite na tlačidlo Upraviť alebo Edit,

6. Vymyslite si novú adresu, odporúčame vyhnúť sa titulom, prezývkam a pokiaľ je to možné, aj náhodným čísliciam, ktoré nepôsobia profesionálne. Zmenu uložte.

7. Úpravu e-mailovej adresy bude ešte potrebné potvrdiť prostredníctvom e-mailovej správy, ktorú vám Google v krátkom čase po zmene zašle.

Podobný postup platí aj v prípade, že by ste sa zmenu rozhodli vykonať prostredníctvom smartfónu či tabletu. Na zariadeniach s operačným systémom Android, túto zmenu môžete urobiť priamo v systémových nastaveniach zariadenia v sekcii Google > Spravovať účet Google.

Pozrite si

Trápi vás plná schránka v Gmaili? Takto jednoducho s tým zatočíte!

V prípade zariadení iPhone a iPad, Google odporúča zmenu vykonať prostredníctvom aplikácie Gmail, no rovnaký postup bude fungovať aj v aplikáciách Google či Mapy. Po otvorení aplikácie klepnite na profilovú fotografiu vášho účtu a následne na položku Spravovať účet Google. Tu už môžete podobne ako na Androide pokračovať od 2. bodu v postupe vyššie.

Ak zmeniť svoju Gmailovú adresu nemôžete, jedinou možnosťou bude založenie nového e-mailového účtu. V takomto prípade, aby ste nemuseli viaceré účty spravovať súbežne, odporúčame možnosť využiť funkciu aliasu, ktorý vám umožní odosielať a prijímať správy aj z inej adresy. Aliasy fungujú aj s inými e-mailovými službami než je Gmail a pokojne sa môže jednať napríklad aj o váš firemný e-mail na vlastnej doméne, potrebné je iba poznať správne údaje jeho SMTP servera.

Pri využívaní e-mailu od Google je tiež dobré poznať aj niektoré jeho ďalšie triky. Tým prvým je fakt, že Gmail nerozlišuje bodky v e-mailových adresách. Je preto jedno, či sa niekde zaregistrujete s adresou meno.priezvisko@gmail.com, menopriezvisko@gmail.com či me.no.prie.zvi.sko@gmail.com, pre Gmail ide vo všetkých prípadoch o tú istú adresu. Ak ste teda na bodky zabudli alebo vám naopak prekážajú, pri najbližšom zadávaní či diktovaní vašej adresy ich môžete vynechať.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zaujímavým trikom Gmailu je aj možnosť pracovať v rámci vašej adresy so znamienkom „+“, za ktoré môžete doplniť ľubovoľný reťazec písmen. Pokiaľ sa teda napríklad registrujete do služby, z ktorej očakávate príval nevyžiadaných správ, môžete pri registrácii zadať adresu meno.priezvisko+spam@gmail.com. Správy z tejto služby si nájdu cestu do vašej schránky a vy budete môcť tieto správy ľahko odfiltrovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.