Zabudnite na zelených mimozemšťanov. Ak ich nájdeme, je možné, že budú mať úplne iný odtieň, hovoria vedci

Fialové planéty by mohli byť tie, na ktorých nájdeme mimozemský život.

mimozemstan sfarbeny do fialova
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Existuje život za hranicami našej Slnečnej sústavy? Ak áno, nájsť planétu s vhodnými podmienkami je základný prvý krok. Lenže ako by mala takáto planéta vyzerať?  

Ak hovoríme o planéte vhodnej pre život, ako prvé si vybavíme našu Zem, zeleno-modrú planétu. Lenže výskumníci z Cornell University upozorňujú, že aj planéta podobná našej môže vyzerať diametrálne inak. Na tejto planéte môžu existovať baktérie, ktoré nedostávajú viditeľné svetlo alebo kyslík, rovnako ako baktérie v niektorých oblastiach na Zemi.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto baktérie by využívali infračervené žiarenie na poháňanie fotosyntézy. Vedci vysvetľujú, že tieto baktérie by nemali zelený pigment ako rastliny na Zemi, no obsahovali by fialový pigment. Celej planéte by mohla dominovať fialová farba a tieto svety sa podľa autorov štúdie vyznačujú špecifickou svetelnou stopou, ktorú vieme odhaliť.  

“Fialové baktérie dokážu žiť v širokom spektre podmienok a považujeme ich za hlavných kandidátov pre život, ktorý objavíme za hranicami našej sústavy. Predpokladá sa, že fialové baktérie by mohli dominovať na veľkom množstve rozličných svetov,” tvrdí Lígia Fonseca Coelho, jedna z autorov štúdie.  

Autori štúdie tvrdia, že potrebujeme vytvoriť databázu pre stopy života, aby sme zaručili, že naše teleskopy neprehliadnu život, ktorý nevyzerá tak úplne ako náš. Do dnešného dňa sme objavili viac ako 5 500 exoplanét, pričom z nich sa viac ako 30 podobá na našu planétu.  

Fialové planéty môžu byť tými správnymi cieľmi

Momentálne majú vedci naplánované pozorovania, ktoré by o týchto svetoch prezradili viac, napríklad ich chemické zloženie. Výskumníci stále používajú život na Zemi ako model toho, ako by mohol život na iných planétach vyzerať. Na základe toho zisťujú, aké rôzne chemické podpisy by mohli rôzne organizmy mať.  

V rámci štúdie autori zozbierali a pestovali vzorky viac ako 20 sírových a nesírových fialových baktérií. Tieto baktérie môžeme nájsť v plytkých vodách, na pobrežiach, v močiaroch alebo pri hydrotermálnych ventiloch. Zaujímavosťou je, že hoci sa nazývajú fialové baktérie, tieto baktérie môžu mať celý rad rôznych farieb, napríklad žltú, oranžovú alebo hnedú. Darí sa im pri infračervenom alebo nízkoenergetickom červenom svetle. 

Tieto baktérie využívajú jednoduchšiu fotosyntézu pomocou špecifickej formy chlorofylu. Baktérie absorbujú infračervené žiarenie, no počas fotosyntézy neprodukujú kyslík. Predpokladá sa, že tieto baktérie existovali na mladej Zemi ešte skôr, ako sa vyvinuli rastliny s komplikovanejšou fotosyntézou.  

Autori štúdie zároveň vysvetľujú, že tieto baktérie sú ideálne pre život okolo červených trpaslíkov, jedného z najrozšírenejších typov hviezd v našej galaxii. Autori štúdie vysvetľujú, že ak by nemuseli súperiť so zelenými rastlinami, okolo červeného trpaslíka by mali všetko, čo k životu potrebujú. Vedci zároveň vysvetľujú, že už máme nástroje na to, aby sme fialové baktérie na povrchu chladnejšej Zeme objavili.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre