HK Nitra - HC Košice

HK Nitra - HC Košice Zdroj: SITA

VIDEO Dráma na východe. Nitra zarmútila Košice obratom v záverečnej tretine

ŠPORT.sk • 05. feb 2023 o 19:22
Hokejisti HK Nitra zvíťazili v nedeľňajšom zápase 36. kola Tipos extraligy na ľade HC Košice 3:2. Tromi bodmi si vylepšili pozíciu v spodnej časti tabuľky, Košičania sú po druhej prehre za sebou na priebežnom treťom mieste.

Duel HC Košice - HK Nitra ste mohli sledovať ONLINE na ŠPORT.sk >>

Na bezgólovej prvej tretine nič nezmenila ani 84-sekundová presilovka Košíc o dvoch hráčov. Hostia išli do vedenia v druhej tretine v oslabení po góle Gilla. Košičania pomerne rýchlo otočili na 2:1, no Gill v 49. minúte vyrovnal. Nitrania v závere tretej tretiny nevyužili presilovku o dvoch hráčov, ale po nej Jozef Baláž rozhodol o zisku troch bodov pre Nitru.

TEL - 36. kolo:

HC Košice - HK Nitra 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)

Góly: 26. Lamper (Tybor, Olsson), 28. Paršin (Southorn) - 22. Gill (Sýkora), 49. Gill (Elmer, Čederle), 58. Baláž (Bajtek, Lacka). Rozhodovali: T. Orolin, Kalina - Tichý, Stanzel, vylúčení: 7:6 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 1862 divákov

Zostavy:

Košice: Janus - Romančík, Southorn, Deyl, Olsson, Ferenc, Šedivý - Jääskeläinen, Pollock, Tybor - Bartánus, Slovák, Rogoň - Lamper, Linet, Paršin - Jokeľ, Havrila, Krasnozhon

Nitra: Kašík - Green, Mezei, Bodák, Gajdoš, Vitaloš, Stacha, Šiškov - Krivošík, Buncis, Baláž - Elmer, Gill, Sýkora - Lacka, Bajtek, Čederle - Solenský, Knies

Zatiaľ čo sa hokejisti Nitry tešili z dôležitých troch bodov, hráči domáceho HC Košice hodnotili druhú domácu prehru za sebou.Aktéri sa zhodli, že kľúčovým faktorom boli presilovky, hoci oba tímy, paradoxne, nevyužili početné výhody o dvoch hráčov.

Košičania chceli pred vlastnými divákmi odčiniť piatkovú prehru so Slovanom 0:1. V druhej tretine otočili z 0:1 na 2:1 a vyzeralo to, že zápas dostali pod kontrolu. Stal sa však pravý opak. Domáci útočník Denis Paršin v 28. minúte potrestal šieste vylúčenie hostí, no od toho momentu už sedeli na trestnej lavici iba domáci, ktorí dovtedy nemali ani jedného vylúčeného hráča.

Práve Paršin dostal štyri menšie tresty a Nitrania v tretej tretine predviedli gólový obrat. "Prehrali sme si to sami v tretej tretine. Neviem, čo viac by som k tomu povedal," povedal košický útočník Patrik Lamper, ktorý svojím štvrtým gólom v sezóne upravil na priebežných 1:1. "Po piatkovej prehre so Slovanom (0:1) sme chceli zvíťaziť za tri body, žiaľ, nepodarilo sa nám to," dodal.

Košičania v prvej tretine nevyužili 84-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, no s rovnakou početnou výhodou gólovo nenaložili ani hostia v tretej tretine. Príliš ich to však nemuselo mrzieť, keďže krátko na to Jozef Baláž rozhodol o šiestej domácej prehre Košíc. "Prvá tretina bola z našej strany veľmi ospalá, nezačali sme ju tak, ako by sme doma mali začať. Od druhej sme sa rozbehli, dali sme góly v presilovkách a boli sme na dobrej ceste k víťazstvu. V závere sme si to sami pokazili," poznamenal obranca "oceliarov" Jakub Ferenc.

Tréner košického tímu Dan Ceman ukázal bezprostredne po zápase rozhorčenie s jeho priebehom, no na pozápasovej tlačovej konferencii zvolil pokojnejší tón. "Bol to ťažký zápas, v ktorom boli dôležité tzv. špeciálne tímy. Oba tímy do toho dali veľa energie. Mali sme do dobre rozbehnuté, ale obrat vyplynul aj z našich faulov."

Nitrania potvrdili, že sa v novom roku dostali do výrazne lepšej formy. Z uplynulých desiatich zápasov zvíťazili v ôsmich a tri body z Košíc ich po dlhšom čase posunuli do pásma predkola play off.

"Sme veľmi radi, že sa nám podarilo bodovať, pretože body potrebujeme ako soľ. Išli sme so zámerom zodpovedne brániť, pretože Košice majú veľmi dobrých útočníkov a silný tím. To, čo sme si povedali, sa nám darilo plniť. V prvej aj druhej tretine sme mali veľa vylúčených a toľko sme súperovi ponúkali šancu, až skóroval. Dnes sme to umnou a zodpovednou hrou ubránili a aj šťastie sa priklonilo na našu stranu," zhodnotil duel asistent trénera Nitry Dušan Milo.

Za víťazstvo s trojbodovými ziskom bol veľmi rád aj útočník Adam Sýkora, pre ktorého sa úspešne začal týždňový pobyt v Košiciach. Od pondelka sa totiž pripojí k reprezentácii, ktorá si v Košiciach rozloží týždňový kemp s následnými dvomi zápasmi proti Nemecku.

Sýkora si do reprezentácie zoberie nové stehy na tvári a aj dobrý pocit výsledkov v klube. "Som hrdý na chlapcov, že sme to dokázali. V prvých dvoch tretinách sme mali dosť oslabení. Chceli sme hrať čo najviac päť na päť, pretože vtedy sme boli lepší. Presilovky nám však určite pomohli," povedal Sýkora po víťazstve v Košiciach.