Denník N

Vegetačná sezóna sa tento rok začala skôr o tri až štyri týždne, rastliny čelia vyššiemu riziku mrazov, vraví botanik

Botanik Jaromír Kučera je riaditeľom Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV. Foto N - Tomáš Benedikovič
Botanik Jaromír Kučera je riaditeľom Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jeho vášňou sú orchidey. Učarovali mu tvarom a pestrosťou kvetov i spôsobom života naviazaným na huby, vraví botanik Jaromír Kučera.

S vedcom z SAV sme sa bavili aj o endemitoch Slovenska (rastlinách, ktoré žijú len na špecifickom území a nikde inde) či vplyve klimatickej zmeny na rastliny. Pre teplejšie zimy rastliny čelia vyššiemu tlaku chorôb či škodcov, ktoré ich dokážu prežiť vo väčšom množstve či v lepšej kondícii, vraví Jaromír Kučera. „Okrem nárastu škodcov sme zaznamenali aj ich skorší nástup.“

Rastlinné druhy vymierajú rýchlejšie ako tie živočíšne, hovorí botanik. „Jedna štúdia poukázala na to, že úhyn rastlinných druhov je až 500-krát rýchlejší, ako by bol v prípade bez vplyvu človeka a jeho aktivít.“

Podľa Kučeru je až štvrtina flóry na našom území nepôvodná. „Invázne druhy rastlín sú natoľko agresívne, že vytlačia všetko pôvodné, čo sa nachádza v biotope. V podstate z neho spravia monokultúru, takže prichádzame o biodiverzitu.“

Botanik hovorí, že robíme chybu, ak rastliny považujeme za niečo, čo je „len zelené a necitlivé“. Podľa neho rastliny spolu komunikujú – prenosom látok vzduchom či pomocou koreňov – alebo dokonca „rátajú“. „Nie je to tak, že ak je dnes 20 stupňov Celzia, rastlina okamžite začne pučať. Teplých dní musí byť niekoľko po sebe, takže rastlina ich svojím spôsobom musí vedieť zrátať.“

V rozhovore sa dočítate aj o tom:

  • koľko druhov orchideí žije na Slovensku a ako sa líšia orchidey, ktoré žijú vo voľnej prírode, od tých, ktoré si kupujeme do domácností;
  • na čo rastlinám slúži vôňa;
  • ktoré sú naše najvýznamnejšie rastlinné druhy;
  • prečo na Slovensku ešte stále máme niektoré neobjavené rastlinné druhy.

Ako rastliny vedia, že nastupuje vegetačná sezóna? Je indikátorom dĺžka dňa, vyššia teplota alebo niečo iné?

Jedna skupina rastlinných druhov reaguje na teplotu. Ak viacero dní po sebe vystúpi teplota na požadovanú hranicu, pre daný druh ide o signál, že je vhodný čas na to, aby rastliny mohli začať pučať či kvitnúť.

Druhá skupina rastlín vníma okrem teploty aj dĺžku dňa pomocou fotoreceptorov. Napríklad buk začne pučať, ak svetelná fáza dňa trvá prinajmenšom 13 hodín.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Rozhovory

Životné prostredie

Veda

Teraz najčítanejšie