Denník NPremiérova dvojitá hra a kapitulantská opozícia

Boris ZalaBoris Zala
4
Robert Fico. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prečítajte si viac o počúvaní Denníka N.

Autor je filozof a bývalý politik

Je celkom viditeľné, že sa premiér dvojitej hry na európskom bojovom poli nevzdal. Na Európskej rade, stretnutí predsedov vlád EÚ, bez výhrad podporil kľúčový materiál o novej obrannej iniciatíve European Readiness 2030.

Bodaj by nie, veď je do očí bijúce, že projekt nie je o Rusku; je o „európskej suverenite“, ako ju už dlhodobo presadzuje francúzsky prezident Macron: tvorba nových obranných inštitúcií, finančných zdrojov, industriálnej politiky, infraštruktúry, jadrového dáždnika – to všetko je najbytostnejším záujmom Slovenska.

Obranná stratégia krytá na najbližšie štyri roky balíkom najmenej 800 miliárd eur, teda ročne okolo dvesto miliárd investícií. Nemať na tom podiel by bolo nielen trestuhodné, ale aj všeobecne viditeľná hlúposť. To by mu neodpustili nielen voliči, ale ani celá podnikateľská komunita.

Lenže na druhej strane celý projekt novej obrannej stratégie sa pripravuje aj s „externými“ hráčmi, pri stole tzv. ochotných, ktorých vedie francúzsky prezident Macron a britský premiér Starmer. Aj materiál prijatý na Európskej rade počíta s úzkou spoluprácou s nečlenmi EÚ, ako sú Nórsko, Turecko, Británia, Kanada, ale aj Albánsko či krajiny západného Balkánu… Som presvedčený, že záujem prejavia aj krajiny južného Kaukazu a o Ukrajine a jej susedoch ani nemusím hovoriť.

Polovičatosť európskeho projektu

Iste, projekt Európskej pripravenosti 2030 je založený na hádam od druhej svetovej vojny nevídaných investíciách, ale na druhej strane ma aj sklamal: neprináša žiadne prelomové iniciatívy v oblasti inštitucionálnej reformy EÚ.

Nabáda síce na vytvorenie európskej obrannej únie, ale nekoncipuje ani len spôsob jej fungovania, koordinácie a vo vzduchu ostávajú visieť otázky, kto bude vlastne majiteľom nových obranných kapacít.

Úplne absentuje vytvorenie európskych spravodajských služieb, bez ktorých žiadna „autonómia“ EÚ nemôže existovať. Povedané jednoducho, bez federalizácie európskej obrany povedú žiadúce investície napokon skôr ku konfliktom ako k európskej jednote.

Manévre premiéra

To, samozrejme, nášho premiéra ani vládu netrápi. Ale Robert Fico si plne uvedomuje, že by bolo chybou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.