Pozrite sa, ako to vyzerá na Marse. Rover Perseverance zverejnil unikátnu fotografiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rover Perseverance, Mars
Ilustrácia NASA zachytáva rover Perseverance na Marse. Foto: SITA/AP

Vo štvrtok 18. februára 2021 sa nielen vesmírni nadšenci tešili z úspešného pristátia rovera Perseverance na Marse. Jeho novým domovom sa stal kráter Jezero.

Sonda by mala zotrvať na povrchu červenej planéty približne dva pozemské roky a počas tohto obdobia by mala splniť niekoľko stanovených cieľov.

Špičkový systém

Najnovšie rover zverejnil prvú 360-stupňovú panoramatickú fotografiu vo vysokom rozlíšení, ktorá zachytáva okolie v kráteri. O zábery sa postaral systém Mastcam-Z.

Obsahuje dve kamery, ktoré majú funkciu priblíženia. Dokážu zachytiť video vo vysokom rozlíšení, farebné panoramatické a 3D zábery marťanského povrchu.

Vďaka tejto funkcii môže „robotický astrobiológ“ dodať detailnú analýzu blízkych aj vzdialených predmetov.

HD pohľad na Mars

Kamery sú namontované na stožiari rovera vo výške očí osoby vysokej dva metre. Sú od seba vzdialené 24,1 centimetra. Poskytujú stereofónne videnie a farebné snímky v kvalite podobnej bežnému HD fotoaparátu.

Kamery pomôžu vedcom hodnotiť geologickú históriu a podmienky v atmosfére v kráteri. Pomôžu tiež pri identifikácii hornín a sedimentov, ktoré si zaslúžia bližšie skúmanie ďalšími nástrojmi rovera.

Známy povrch

Novú fotografiu vytvorili zo 142 snímok. Z diaľky odhaľuje okraj krátera a skalnatú stenu niekdajšej riečnej delty.

Mars, rover Perseverance
306-stupňová panoramatická fotografia z povrchu Marsu zachytená systémom Mastcam-Z. Zdroj: NASA, www.nasa.gov

Fotografiu si je možné pozrieť aj na oficiálnej stránke NASA.

Detailné zábery zobrazujú povrch, ktorý sa zdá byť podobný tomu z obrázkov zachytených počas predchádzajúcich misií NASA.

„Sme na mieste, odkiaľ je možné vidieť rôzne rysy podobné tým, ktoré zachytili Spirit, Opportunity a Curiosity v miestach svojho pristátia,“ poznamenal vedec Jim Bell z Arizona State University (ASU).

Odborníci z ASU spolu s expertmi z Malin Space Science Systems vedú operácie systému Mastcam-Z.

Je to už druhá panoramatická fotografia, ktorú rover poslal na Zem. Prvú zachytil 20. februára systém Navcams.

360 stupnova panoramaticka fotografia z povrchu marsu zachytena systemom navcams.jpg
360-stupňová panoramatická fotografia z povrchu Marsu zachytená systémom Navcams Zdroj: NASA, photojournal.jpl.nasa.gov

Cieľ misie

Kľúčovým cieľom misie je astrobiológia, vrátane hľadania dôkazov o predchádzajúcom mikrobiálnom živote. Rover bude charakterizovať geológiu planéty a klímu.

Pripraví cestu pre budúce ľudské výskumy na Marse. Bude zároveň prvou misiou, počas ktorej zhromaždia marťanské horniny a regolit.

Následné misie NASA v spolupráci s ESA (Európska vesmírna agentúra) pošlú na Mars zariadenia, ktoré zozbierajú zhromaždené vzorky z povrchu a prinesú ich na Zem na dôkladnú analýzu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jim Bell
Firmy a inštitúcie Arizona State University (ASU)ESA Európska vesmírna agentúraMalin Space Science SystemsNárodný úrad pre letectvo a vesmír (NASA)