Zvláštny rozdiel v seizmických vlnách vedcom odhalil priebeh procesu, bez ktorého by život nevznikol

V rozmedzí 20 rokov vedci zaznamenali na prvý pohlad miniatúrnu, no mimoriadne dôležitú zmenu.

Kermadecké ostrovy sú skupinou šiestich sopečných ostrovov nachádzajúcich sa v južnej časti Tichého oceánu. V roku 1997 tieto ostrovy zasiahlo silné zemetrasenie a v roku 2018 ich silné zemetrasenie zasiahlo opäť.

V oboch prípadoch išlo o zemetrasenie, ktoré sa vyskytlo v tom istom regióne a preto by malo mať aj rovnaké charakteristiky. Vedci z Virginia Tech College of Science ale pozorovali, že seizmické vlny z roku 2018 boli o sekundu rýchlejšie, píše portál univerzity. Hoci je táto zmena na prvý pohľad miniatúrna, vedcom prináša dôležité informácie o tom, čo sa deje v hlbších vrstvách Zeme, v tomto prípade vo vonkajšej časti zemského jadra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vonkajšie jadro sa nachádza medzi zemským plášťom, hrubou vrstvou hornín a vnútorným jadrom skladajúcim sa z roztaveného železa. Činnosťou zemského jadra vzniká aj magnetické pole planéty, ktoré nás ochraňuje pred škodlivou radiáciou Slnka.

Seizmické vlny, ktoré vznikli počas zemetrasení na Kermadeckých ostrovoch, poukazujú na zmenu vo vonkajšom jadre. Tá nie je výrazná, no napriek tomu je dostatočne dôležitá na to, aby ju vedci preskúmali a pochopili. Seizmické vlny, ktoré vedci v novej štúdii skúmali by mohli poskytnúť spôsob, ako nahliadnuť priamo do vonkajšieho jadra, pretože prešli priamo cez túto vrstvu.

Konvekcia v praxi

V tomto prípade išlo o seizmické vlny typu SKS, ktoré sa šíria v troch fázach. Ako prvé sa vlna šíri zemským plášťom, potom vstúpi do vonkajšieho jadra a vracia sa opäť do zemského plášťa. Rýchlosť týchto vĺn závisí od hustoty vonkajšieho jadra. Ak má región kde vlna vstúpila menšiu hustotu, vlna putuje rýchlejšie.

„Niečo v dráhe vlny sa zmenilo a preto mohla v roku 2018 cestovať rýchlejšie,“ vyjadrila sa vedúca štúdie, Ying Zhou.

Štúdia naznačuje, že v rozmedzí niečo cez 20 rokov vznikli vo vonkajšom jadre regióny z nižšou hustotou. Autori štúdie predpokladajú, že za to môže uvoľnenie ľahších prvkov, napríklad vodíku, kyslíku, či uhlíku. Materiál, ktorý sa nachádzal vo vonkajšom jadre v roku 1997 zmizol a nahradil ho nový materiál.

zmena vo vnutri zeme
Zdroj: vtx.vt.edu (Ying Zhou)

Pre vedúcu štúdie ide o jasný dôkaz toho, že sa niečo vo vonkajšom jadre deje a postupom času sa táto vrstva mení. Na mysli má konvekciu, pohyb materiálu v jadre, prostredníctvom ktorého sa generuje aj magnetické pole. Zhou tvrdí, že pohyb žeravého materiál v jadre dokážu „vidieť“ a do budúcna chce založiť monitorovacie stanice, ktoré by tento pohyb sledovali.

Navrhuje vytvoriť seizmické stanice, ktoré by vysielali vlny do hlbín našej planéty, čo je lepšie ako spoliehať sa na zemetrasenia. Prostredníctvom tejto metódy by vedci získali možnosť sledovať pohyb roztaveného materiálu v hlbinách Zeme.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre