Sledovanie nočnej oblohy môže byť veľmi zaujímavé. Ináč tomu nebolo ani v piatok 27. januára 2023, keď okolo našej zeme preletela pomerne veľká, až osemmetrová planétka 2023 BU. Podľa dostupných informácií sa tento zaujímavý úkaz vyskytol nad južným cípom Južnej Ameriky a samotný vesmírny objekt bol od našej zeme extrémne blízko. Téme sa venoval český portál Zive.

Hľadáte kvalitný kvalitný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Podľa doterajších správ šlo o jeden z najtesnejších sledovaných preletov telies okolo Zeme v histórii. Vzdialenosť, na akú sa pomerne veľký asteroid priblížil totiž činila iba 3 600 kilometrov. A aj keď sa vám to môže zdať veľa, v skutočnosti to bolo mimoriadne tesné.

Vesmírna agentúra NASA pri tejto príležitosti vytvorila aj prehľadnú infografiku, v ktorej zobrazuje trajektóriu satelitov (zelený kruh), trajektóriu 2023 BU (červená línia) a trajektóriu mesiaca (sivý kruh).

NASA 2023 BU
Zdroj: NASA

Len pre porovnanie, satelity (zelená) sa nachádzajú približne 35 860 kilometrov nad zemou a medzinárodná vesmírna stanica ISS zhruba 420 kilometrov.

Ak by sa dostal do atmosféry, zhorel by. Nebezpečný ale môže byť výbuch

Ako upozorňuje portál Skyandtelescope, objekty ako 2023 BU dopadajú na našu Zem v prieme raz za za rok. Dobrou správou je, že sa pri kontakte s atmosférou rozpadnú približne 30 kilometrov nad povrchom zeme, čo vytvorí veľkú nebeskú ohnivú „show“.

Z veľkých objektov sa následne stanú malé neškodné kúsky, ktoré nezvyknú spôsobovať žiadne škody. Problematický však môže byť ich výbuch.

Pekným príkladom je cca 20 metrový Čeľabinský meteor, ktorý v roku 2013 vstúpil do zemskej atmosféry nad južným Ruskom.

Hoci sa rozpadol 30 – 50 kilometrov nad zemským povrchom, jeho výbuch bol taký silný, že rozbil okná na tisíckach budovách v Čeľabinsku a zranil približne 1 200 osôb. Experti vypočítali, že samotný výbuch bol ekvivalentom explózie 500 kiloton TNT.

Loopi Banner silicone case
Reklama

Samotný Čeľabinský meteor sa podarilo zachytiť na pomerne veľa záberoch, ktoré nájdete pod týmto odstavcom. Dôležité je však zdôrazniť, že oproti 2023 BU bol zhruba 2,5 – krát väčší.

Zaujímavé je tiež to, že zemská gravitácia pomerne výrazne ovplyvnila obežnú dráhu asteroidu 2023 BU. Zatiaľ čo doteraz obehol slnko raz za 359 dní, po novom to bude podľa výpočtov expertov 425 dní.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.