Vedci vytvorili miniatúrneho robota, ktorý lieta a poháňa ho svetlo a vietor

Výskumníci z Tampere University vytvorili koncept drobného robota, ktorý sa riadi svetlom a dokáže sa vznášať vo vzduchu.

Zdroj: Jianfeng Yang / Tampere University

Svet momentálne prichádza o včely a iný druh hmyzu, ktorý opeľuje naše rastliny. To predstavuje problém pre globálnu biodiverzitu a produkciu potravín. Výskumníci z Tampere University však v novej štúdii prinášajú riešenie.

Tým riešením je drobný robot, ktorého autori opisujú ako umelú „vílu“. Ide o prvého pasívne lietajúceho robota, ktorý je vybavený umelým svalom. Odvetvie robotiky zaznamenalo v poslednej dobe obrovské pokroky. Výskumníci po celom svete vytvárajú zariadenia, ktoré sú miniatúrne, ovládané bezdrôtovo a dokážu nielen kráčať, ale aj plávať alebo skákať. Zatiaľ sa však nikomu nepodarilo vytvoriť robota, ktorý by dokázal lietať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Toto nové prelomové zariadenie lieta pomocou vetra a riadi ho svetlo. Drobný robot je zároveň lepší ako samotný hmyz.

„Naše drobné zariadenie je vybavené mäkkým aktuátorom, ktorý je vyrobený zo svetlocitlivého tekutého kryštalického elastoméru. Ten sa môže otvoriť alebo zatvoriť, ak je stimulovaný svetlom,“ vysvetľuje Hao Zeng, vedúci štúdie.

Miniatúrna víla sa vyznačuje vysokou pórovitosťou a nízkou hmotnosťou. Vďaka týmto vlastnostiam sa dokáže s ľahkosťou vznášať a meniť smer podľa prúdenia vetra. Prejsť dokáže aj veľké vzdialenosti. Drobného robota dokážu vedci nabíjať a kontrolovať svetlom, napríklad laserovým lúčom alebo LED svetlom.

Robot na svetlo reaguje zmenou svojho tvaru, čím sa zároveň môže prispôsobiť sile a smerovaniu vetra. Pomocou svetelného lúča môžeme riadiť vzlet a pristátie drobnej víly.

Vedci vytvorili robotickú vílu, ktorá môže zachrániť poľnohospodárstvo
Zdroj: Jianfeng Yang / Tampere University

Koncept má ešte svoje muchy

Prototyp zatiaľ nedokáže reagovať na slnečné svetlo. Autori výskumu pracujú na spôsobe ako zvýšiť citlivosť materiálu tak, aby robot mohol fungovať v reálnom svete. Zároveň sa ho pokúsia o niečo zväčšiť, aby sa doňho zmestili mikroskopické zariadenia ako napríklad GPS alebo rôzne senzory.

„Znie to ako sci-fi, no náš koncept je dôležitým krokom k praktickým aplikáciám umelého opeľovania,“ vysvetľuje Zeng.

Umelé opeľovanie je hlavnou náplňou robota, no autori štúdie veria, že by našiel využitie aj v ďalších nemenej dôležitých aplikáciách. Tím sa však musí najprv vysporiadať s množstvom rôznych problémov. Prvým je to, ako môžu pomocou svetla presne riadiť pristávanie. Ďalším je vytvoriť zariadenie z rozložiteľných materiálov a nájsť spôsob, ako víly používať opakovane.

Autori si uvedomujú, že v tomto ohľade potrebujú pomoc ďalších odborov. Pretrvávajúce problémy by im mohli pomôcť vyriešiť materiáloví vedci alebo experti na mikrorobotiku.

Projekt robotickej víly začal v septembri 2021 a potrvá do augusta 2026. Je otázne, či sa autorom podarí vyriešiť pretrvávajúce problémy. Ak by sa to však podarilo, robotická víla by mohla byť riešením vážneho problému, ktorému momentálne ľudstvo čelí. Ako už bolo spomenuté, úbytok včiel a iného druhu hmyzu môže vážne ohroziť poľnohospodársky priemysel či biodiverzitu našej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre