SpravodajstvoVeda a výskum

Svetom sa šíri panika spojená s prebudeným „zombie vírusom“: Je však reálne dôvod na obavu?

Francúzski vedci koncom novembra publikovali štúdiu, ktorá poukazuje na možné riziko, no situácia je komplikovanejšia.

Aj my sme koncom novembra informovali o „zombie víruse“, ktorý sa podarilo francúzskym vedcom po takmer 50-tisíc rokoch prebudiť a priviesť späť k životu. Vírus objavili na Sibírí pod zamrznutým jazerom a tieto novinky vyvolali strach z ďalšej pandémie.

Ako s ukázalo, bolo to hlavne slovo zombie, ktoré znepokojilo čitateľov novín po celom svete. Žiadna zombie apokalypsa sa nekoná, vysvetľuje portál Newswise, no aspoň malý dôvod na obavu tam je. Samotní vedci, ktorí vírus objavili, hovorili o možnom riziku ďalšej pandémie, ak nebudeme opatrní. Nielen na Sibíri, ale aj v ďalších zamrznutých oblastiach, sa môžu nachádzať vírusy, ktoré driemali desaťtisíce rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ako sa preboha dostal zombie vírus do zamrznutého jazera a ako niekoho napadlo, že by bol dobrý nápad ho vykopať? Nedáva to žiadny zmysel!“ píše znepokojený užívateľ sociálnej siete Twitter.

Pod pojmom zombie vírus sa neskrýva vírus, ktorý by dokázal z ľudí spraviť zombie, ale vedci pomocou tohto označenia popisujú vírusy, ktoré uväznené v ľade spali desaťtisíce rokov, možno aj dlhšie. Napriek tomu v prírode existuje druh huby, ktorá dokáže ovládnuť telo nešťastného hostiteľa a premeniť ho na zombie.

Tieto vírusy sú „návštevníkmi z inej doby“, teda nepodobajú sa na nič, s čím sme sa ako moderné ľudstvo stretli. 50-tisíc ročné vírusy v Sibírskom jazere, ktoré vedci objavili, ľudí infikovať nemôžu, no situácia sa v prípade ďalších môže výrazne líšiť. Spolu s globálnym otepľovaním sa roztápajú trvalo zamrznuté oblasti, alebo inak aj permafrost, čím sa uvoľňuje biologický materiál, baktérie a vírusy, ktoré sa doteraz ukrývali pod ľadom.

Možnosť ďalšej pandémie

Výskum francúzskych vedcov v novembri odhalil jeden z najstarších vírusov, ktorý pomenovali Pandoravirus yedoma. Tento vírus bol starý 48,5-tisíc rokov a vedcom sa ho podarilo prebudiť do štádia, kedy opäť dokázal infikovať organizmy. Práve táto správa vzbudila rozruch, no výskumníci vysvetlili, že vírus dokázal infikovať len améby, druh jednobunkových organizmov. Nešiel ani na zvieratá a už vôbec nie na ľudí. Pokus zároveň prebiehal v mimoriadne kontrolovanom prostredí.

„Jedna štvrtina severnej pologule je pokrytá permafrostom. Vplyvom klimatických zmien sa však táto vrstva roztápa a uvoľňuje organickú hmotu, ktorá bola ukrytá v ľade niekedy aj milióny rokov. Väčšina organickej hmoty sa rozloží na oxid uhličitý a metán, čím ešte viac prispeje ku globálnemu otepľovaniu, malá časť však ukrýva mikróby a vírusy, ktoré spali od prehistorických čias,“ píše sa v štúdii.

Prečo teda vedci aj tak hovoria, že aspoň malý dôvod na obavu? Ako už bolo spomenuté, rastúce teploty rozpúšťajú permafrost Zeme a tým do prostredia uvoľňujú čokoľvek, čo driemalo pod povrchom. Baktérie a vírusy sa môžu dostať do nového prostredia a z jednobunkovcov prejsť na zvieratá a neskôr potenciálne aj na ľudí. Ak by sa ku nám dostal vírus, ktorý je pre nás úplne nový, mohla by nastať ďalšia pandémia podobná koronavírusu. Vo vzduchu ale visí obrovské možno.

Výskumníci si netrúfajú odhadnúť šance na to, či tieto prastaré vírusy dokážu po prebudení sa infikovať organizmy. Prebudený vírus yedoma vedci oživovali v laboratórnych podmienkach, v skutočnom prostredí by vírusy mohli byť o niečo menej infekčné. Zároveň zatiaľ nedokážeme predpovedať, či vírus preskočí z jednobunkovcov na zvieratá a následne preskočí aj na ľudí.

Ak by sa také niečo stalo, určite to nejakú dobu potrvá. Hoci pred pár dňami svet obehla správa o „zombie víruse“, živí-mŕtvi nám zatiaľ budú kráčať po Zemi len na Halloween.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close