Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci navrhujú vyslať do kozmu jedinečnú sondu, pomocou ktorej chcú dohnať záhadný objekt ʻOumuamua. Jeho podstate nie je doteraz známa, dáta však naznačujú, že sa môže jednať o solárnu plachtu mimozemskej civilizácie, informuje portál Futurism.

Potrvá to celé desaťročia

Sonda, ktorú vedci navrhujú a detailne opisujú v novej štúdii, má dohnať objekt ʻOumuamua a podrobne ho preskúmať. Podľa plánov sonda odštartuje v roku 2028 a stretnúť sa so záhadným objektom medzihviezdneho pôvodu o ďalších 26 rokov.

Stroj však musí dosiahnuť na takúto misiu neuveriteľne vysokú rýchlosť a podľa Forbes preto vykoná hneď niekoľko gravitačných asistencií, ktoré zaručia získanie rýchlosti pri čo najmenšej spotrebe paliva. Oumuamua je vôbec prvý zaznamenaný objekt, ktorý navštívil Slnečnú sústavu z medzihviezdneho priestoru.

ESA/Hubble, NASA, ESO, M. Kornmesser

Misia dostala názov Projekt Lýra a najprv má stráviť štyri roky získavaním gravitačnej asistencie Zeme – tieto asistencie dostane dve a následne zamieri k Venuši.

Od nej dostane ďalšiu a napokon sa dostane k Jupiteru, od ktorého dostane tú najsilnejšiu gravitačnú asistenciu a vydá sa smerom k stretu záhadného objektu.

Nič nie je isté

Jedná sa o nesmierne ambicióznu a riskantnú misiu, ktorá má ale neuveriteľný potenciál. Existuje totiž hneď niekoľko možných riešení tejto hádanky, ktorá vedcov máta už od roku 2017, kedy objekt objavili a nevedeli si s ním dať rady.

Na každom vysvetlení sa totiž našiel detail, ktorý ho vyvracal a poslednou možnosťou je preskúmať objekt zblízka. Podľa odborníkov mohlo ísť o zhluk medzihviezdneho prachu, druh ľadovca či dokonca pozostatok planéty, ktorá bola roztrhaná slapovými silami.

Hyperbolická trajektória Oumuamua cez našu slnečnú sústavu. Zdroj: Wikimedia

Jedna z najčudnejších teórií však je, že v skutočnosti šlo o solárnu plachtu mimozemskej civilizácie, pretože sa zdalo, že objekt zrýchľoval viac, než by normálne mal. Spoluautor štúdie Adam Hibberd, ktorý je tiež zodpovedný za vývoj softvéru pre túto misiu, sa v minulosti pre Wired vyjadril, že táto misia je možná a môže zásadne zmeniť naše chápanie toho, aké je naše miesto vo vesmíre.

Potrebujú SLS

V štúdii vedci popisujú podrobnosti, podľa ktorých potrebujú na vykonanie misie veľmi silnú raketu. Konkrétne spomínajú SLS, ktorá je veľmi drahá a kvôli jej nabitému programu je otázne, či dokáže vyniesť do kozmu takúto sondu.

Prvotná verzia SLS Block 1B má na potrebnú trajektóriu dokázať vyniesť sondu s hmotnosťou 115 kg a Block 2 dokonca až 241 kg. Ďalším potenciálnym riešením je Starship, ktorá môže po orbitálnom dočerpaní paliva vyslať na potrebnú trajektóriu takmer 100 ton nákladu.

NASA

Ani v tomto prípade však nie je nič isté a či bude Starship fungovať ostáva otázkou najbližších mesiacov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú