Kúpa jazdeného vozidla je veda, už z princípu totiž predstavuje väčšie riziko. Na nové auto dostanete záruku a predpokladáte, že nebude mať žiadne technické nedostatky. Pri automobiloch z druhej ruky to však vôbec nemusí platiť. Bežnou praxou je napríklad predaj auta pred nutným väčším servisným zásahom, ktorý sa už vzhľadom na jeho zostatkovú hodnotu majiteľovi nemusí vyplatiť, resp. je neprimerane finančne náročný.

Doručovanie automobilu cez Carvago.
Zdroj: Carvago

Často sa stáva, že prví majitelia automobily predávajú napríklad pred kompletnou výmenou rozvodovej sústavy pohonnej jednotky či turbodúchadla, ktorá býva odporúčaná pri konkrétnom kilometrovom nájazde. Pri kúpe automobilu z druhej ruky by ste si rozhodne mali preveriť, aké nevyhnutné zásahy automobil čakajú a aké servisné úkony už má za sebou.

Nástrahy však môžu byť ukryté aj v iných detailoch. Ak chcete mať pri kúpe jazdeného vozidla väčšiu istotu, zodpovedajte si pred finálnym rozhodnutím 9 otázok, ktoré vám pomôžu získať aspoň základnú predstavu o konkrétnom vozidle. Ani tie však nemusia odhaliť každý nedostatok.

Carvago
Zdroj: Carvago.com

Traduje sa, že pri kúpe jazdenky by ste so sebou mali mať automechanika, ktorý predmetné vozidlo preverí. Nie každý však má dôveryhodný kontakt na takúto osobu a navyše, na mieste obhliadky nemusí byť priestor a čas na podrobnejšie zoznámenie s vozidlom, nehovoriac o chýbajúcom, špecializovanom vybavení. Bez neho je odhalenie zásadných technických nedostatkov vozidla komplikované až nemožné. Inak povedané, aj pri extra snahe a zodpovednom prístupe s automechanikom vám môžu na kupovanom aute ujsť podstatné chyby. Nehovoriac o to, že systém “pokus-omyl” pri osobných obhliadkach vás stojí čas a peniaze na cestu.

CarAudit - kontrola až 270 parametrov

So zaujímavou možnosťou bezpečnej kúpy vozidla z druhej ruky prišlo európske online trhovisko Carvago. Uviedlo totiž službu CarAudit, v rámci ktorej certifikovaný mechanik na vozidle detailne skontroluje až 270 parametrov. V prvom kroku detailnej technickej prehliadky sa preveruje VIN číslo a servisná dokumentácia. Dôraz sa kladie napríklad na servisné intervaly: ak neboli dodržané, ide o veľké mínus. Technici následne na aute kontrolujú všetky detaily: od škrabanca či preliačiny na karosérii, cez prelakované diely a kvalitu doterajších opráv až po záber spojky, chyby motora a emisného systému.

Technik kontroluje na aute aj prípadné pazvuky. Súčasťou previerky CarAudit je aj testovacia jazda v trvaní minimálne 30 minút. Kontrola, ktorú v závislosti od krajiny realizuje Carvago buď vlastnou sieťou autorizovaných technikov alebo v spolupráci so špecializovanými firmami ako Dekra, TÜV či Pirelli, trvá celkovo 3 až 4 hodiny.

Carvago
Zdroj: Carvago

Výsledok dôkladnej inšpekcie záujemca o auto dostane v priebehu dvoch dní a okrem detailnej správy o technickom stave zahŕňa aj obšírnu fotodokumentáciu, ktorá ukazuje každý problém. Ak je výsledok CarAuditu kladný, klient sa sám rozhodne, či o vozidlo stojí.

Pokiaľ by táto skúška dopadla zle, Carvago vám auto neodporučí kúpiť. Navyše, v prípade negatívneho výsledku vám buď vráti poplatok za kontrolu (79 eur) alebo vám odporučí alternatívne vozidlo, ktorého prehliadku už budete mať zdarma. Online nákup auta bez rizika umožňuje aj ochranná doba trvajúca 14 dní, v rámci ktorej môžete vozidlo vrátiť. Carvago navyše poskytuje predĺženú záruku na vozidlo s dobou trvania 6 mesiacov, kedy ručí za stav motora, prevodovky a diferenciálu s nulovou spoluúčasťou a na neobmedzený počet porúch.

Carvago
Zdroj: Carvago

Medzi benefity tejto služby patrí možnosť komunikovať plne v slovenskom jazyku aj pri dovoze zo zahraničia. Zákazník auto kupuje od slovenskej firmy podľa slovenského práva bez ohľadu na to, odkiaľ auto pochádza. Služba ďalej poskytuje prehľadné a jednoduché užívateľské rozhranie či napríklad presný výpočet poplatkov spojených s prihlásením vozidla a jeho dovozom. Carvago je plnohodnotný online nákup: vybaví za vás všetky úkony, dovezie vám auto na slovenských značkách až pred dom a vy môžete hneď jazdiť. Ak to zhrnieme, Carvago prinieslo na Slovensko  transparentný a jednoduchý spôsob kupovania jazdených áut.

9 otázok, ktoré si treba položiť pred kúpou jazdenky

1. Akú históriu má auto za sebou? 

Odkiaľ auto pochádza? Koľko ľudí ho vlastnilo? Je po nehode? Sú najazdené kilometre pravé? Ak natrafíte na predajcu, ktorý vám vie povedať o aute všetky tieto informácie, vyzerá to dobre. Ak navyše hovorí pravdu a údaje sedia s tými, ktoré ste si dali overiť napríklad podľa VIN čísla, tak máte pred sebou zrejme seriózneho človeka. Ak je to naopak a nesedia vám napríklad spomínané kilometre na odometri, je najlepšie hneď odísť. 

2. Máte servisnú knižku?

Ak práve nekupujete auto so starším rokom výroby, mohlo by mať servisnú knižku. Modernejšie vozidlá väčšinou disponujú aj takýmto dokumentom a krásne v nich vidno, kde a kedy bolo auto servisované a aké má za sebou opravy. Môžete tak napríklad zistiť aj to, ako často sa menil olej a či bol interval vykonávaný podľa požiadaviek výrobcu. Nikto nechce predsa doniesť domov 5-ročnú olejničku. 

3. Môžem vidieť technický preukaz?

Možno to znie ako primitívny dopyt, no práve tento dokument slúži na to, aby ste si overili, že auto predáva osoba, ktorá ho aj vlastní. Zistíte tak, že nie je ukradnuté a tým pádom nehrozí, že sa vám o niekoľko dní ozve skutočný majiteľ a vezme si ho späť, a vy tak prídete nielen o auto, ale aj o peniaze. Okrem toho sú vo veľkom aj malom techničáku zapísané všetky dôležité údaje o vozidle, takže si viete hneď na mieste overiť, či je predajca hodnoverný. Nikdy nesúhlaste s kúpou auta, ktorého predajca nemá u seba potrebné doklady, aj keď vám sľubuje, že ich dodá o niekoľko dní. Pri kúpe auta cez Carvago táto starosť odpadá: auto vykupuje Carvago na seba a následne ho prehlasuje na majiteľa. 

4. Môžem auto zobrať na prehliadku do servisu?

Kontrola tretej strany síce stojí peniaze navyše, no stojí za to. Bez ohľadu na to, ako veľmi vás predajca presviedča o bezchybnom stave vozidla, treba trvať na technickej prehliadke. Ak povie že nie, dajte od auta ruky preč. Alebo radšej hneď siahnite po online nákupe cez Carvago a o detailnú prehliadku sa vám postarajú odborníci.

5. Fajčilo sa v aute?

Fajčenie poškodzuje nielen ľudské zdravie, ale aj interiér auta. Cigaretový dym je lepkavý, lepí sa na čalúnenie, vinyl, gumu a dokonca aj na sklo. Kvôli tomu povrchy v aute zožltnú, sú kontaminované a zanechávajú po sebe toxické chemikálie. 

6. Vozili sa v aute domáce zvieratá?

Opäť možno jedna z tých banálnych otázok, no naši chlpatí miláčikovia vedia interiér auta riadne poškodiť, i keď nechcene. Srsť a telesné tekutiny môžu mať na interiér rovnaký účinok ako fajčenie - poškodenie a zápach, ktorý v aute zostane aj po návšteve autoumyvárne.

7. Boli na aute vykonané nejaké úpravy?

Netvrdíme, že predchádzajúci majiteľ si chcel z auta spraviť jedno z vozidiel ságy Fast & Furious, no úpravy mohli mať iba kozmetický charakter. Napríklad dodatočne namontovanie spojlera alebo zmena farby, ktoré nemusia byť v súlade s technickou kontrolou. Potom môže ísť aj o iné, podstatnejšie zmeny, ako je zvýšený výkon alebo odrezané pružiny. Niektoré z nich síce nemusia pri prepise vozidla predstavovať problém, iné zasa môžu narobiť trápenie pri technickej kontrole a dokonca byť nebezpečné, pretože väčšina dorábok nepochádza od výrobcu a nemusí byť správne nainštalovaná. Napríklad pri nákupe cez Carvago táto starosť odpadá, keďže auto sa dodáva s absolvovanou technickou kontrolou.

8. Bolo auto, alebo niektoré jeho časti, lakované nanovo?

Niektorí ľudia dajú svojmu autu nový lak pred predajom iba preto, lebo mu chcú zvýšiť hodnotu, alebo sa im nepáči starý vzhľad. Špekulanti však môžu využiť lakovacie práce na zakrytie škôd spôsobených hrdzou alebo nehodou. Preto by ste si mali zistiť, či auto takúto skrášľovaciu procedúru podstúpilo. 

9. Je v aute aj rezervné koleso, prípadne lepiaca sada?

Rezervná pneumatika, zdvihák alebo lepiaca sada sú dnes súčasťou povinnej výbavy. Tak, ako by ste nekupovali auto bez bezpečnostných pásov, tak by ste rovnako nemali kupovať auto bez týchto dvoch dôležitých prvkov. Ak v aute máte rezervu, uistite sa, že je v dobrom stave, rozmermi zodpovedá modelu a značke auta a že vám predajca nehodil do kufra iba starú pneumatiku, ktorej sa chce zbaviť. 

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Carvago.