Aktuálne 29. júl 2021

K vražde maltskej novinárky prispel pocit beztrestnosti v štáte

TASR
TASR

Podľa vyšetrovateľov nesie vláda morálnu zodpovednosť za to, že dopustila rozmach organizovaného zločinu.

Podľa vyšetrovateľov nesie vláda morálnu zodpovednosť za to, že dopustila rozmach organizovaného zločinu.

Jozefína Majchrák Jozefína Majchrák

TASR

Tím nezávislých vyšetrovateľov zaoberajúcich sa vraždou maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej dospel k záveru, že maltský štát by mal niesť svoj diel zodpovednosti za tento čin pre pocit beztrestnosti, ktorí vytvorili predstavitelia štátu na najvyšších úrovniach mocenskej hierarchie. Informovala o tom agentúra AP.

Nezávislé vyšetrovanie viedol tím troch sudcov - jeden v aktívnej službe a dvaja penzionovaní -, ktorí svoje závery zverejnili vo štvrtok.

Známa novinárka zahynula 16. októbra 2017 pri výbuchu nálože nastraženej v jej aute. Táto vražda otriasla nielen Maltou, najmenším členským štátom EÚ, ale pobúrenie a šok vyvolala i v celej Európe.

Vyšetrovaním, ktoré iniciovala novinárkina rodina, tím sudcov dospel k záveru, že neexistujú dôkazy o tom, že by štát zohral pri atentáte nejakú priamu úlohu. Napriek tomu však "musí niesť" svoj diel zodpovednosti, lebo vláda na čele s vtedajším premiérom, labouristom Josephom Muscatom, vytvorila atmosféru beztrestnosti, ktorej "chápadlá" sa rozšírili z najvyšších úrovní mocenskej hierarchie - úradu predsedu vlády - k ďalším subjektom, ako sú regulačné orgány a polícia, čo napokon "viedlo ku kolapsu právneho štátu".

V správe sa tiež konštatuje, že štát a jeho subjekty nedokázali rozpoznať riziko, ktoré hrozilo Caruanovej  Galiziovej, a nepodnikli žiadne opatrenia na jej ochranu.

Nezávislí vyšetrovatelia dospeli k záveru, že niet pochýb o tom, že vražda novinárky priamo alebo nepriamo súvisela s jej prácou. Caruanová Galiziová totiž písala protikorupčný blog, viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte a odhalila mnohé prípady korupcie a zneužívania moci.

Jej čitatelia ju vnímali ako neohrozenú novinárku na "križiackej výprave" proti korupcii. Jej kritici ju považovali skôr za "všetečnú idealistku".

Z objednania si vraždy bol obvinený Yorgen Fenech, uznávaný podnikateľ, ktorý mal úzke väzby s maltskou politickou špičkou, pripomenula agentúra Reuters.  

Joseph Muscat, ktorý bol v minulosti novinárom, v januári roku 2020 odstúpil z funkcie predsedu vlády. Obvinený však nebol v žiadnej kauze. Fenecha čaká súd.

Z vykonania vraždy bola obvinená trojica mužov. Jeden z nich, Vincent Muscat, pred súdom priznal svoj diel viny a vo februári tohto roku ho odsúdili na 15 rokov väzenia.

Spolu s Vincentom Muscatom boli v decembri 2017 zatknutí aj bratia George a Alfred Degiorgiovci. Všetci traja boli obvinení zo zaobstarania, nastraženia a odpálenia bomby v automobile, ktorej explózia novinárku zabila.

Reuters dodal, že správa nezávislých vyšetrovateľov obsahuje niekoľko odporúčaní na zlepšenie právnych predpisov a lepšiu ochranu novinárov na Malte. Predseda maltskej vlády Robert Abela vyzval na jej "dôkladnú analýzu" bez spolitizovania. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti konštatoval, že "je potrebné poučiť sa a pokračovať v reformách s väčším odhodlaním."

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia

Aktuálne

Diskusia