Ladislav Križan

Ladislav Križan

Spor(t)y Róberta Kotiana: Kamienok

Róbert Kotian • 27. feb 2021 o 09:35
„Bez ľadových plôch nemôžeme vyrábať hokej. Verím, že prísľuby, ktoré nám po zisku zlatých medailí dal premiér Dzurinda a členovia vlády na podporu výstavby finančne nenáročných ľadových plôch, nezostanú len slovami. Od majstrovstiev sveta v Göteborgu už uplynuli dva roky a zatiaľ sme nedostali okrem prísľubov v tejto sfére ani korunu,“ povedal dva roky po MS v Göteborgu vtedajší reprezentačný tréner Ján Filc a treba dodať, že situácia sa zásadne nezmenila ani o sedemnásť rokov neskôr.

Hokejový boom vyprchal, štát a zväz naň nenadviazali, a ak sme mali v ročníkoch 2003/04 a 2005/06 na súpiskách tímov NHL po 25 hráčov, dnes ich je tam fakticky šesť. Ak chcete príklad premárnenej šance, tak tu ho máte. Krajina, ktorá na začiatku tisícročia pravidelne atakovala medailové pozície, má dnes ambície udržať sa v prvej osmičke.

O tom, že Slovensko má iba niekoľko naozaj vrcholových športovcov, asi niet pochýb. Vlhová, Černák, Chára, Polášek... a Sagan. Situáciu hokeja som spomínal, tenis ho nasleduje, keď v prvej stovke svetových tenistov a tenistiek sme už len náhodou a občas, nového Hrbatého a Hantuchovú nevidieť, a Polášek je so zväzom rozhádaný, za Vlhovou niet nikoho porovnateľného, takisto odišla zo SLA, a za Saganom je podobné prázdno a smutno. Nevyužitie športových boomov a nadšenia detí, potenciálnych nasledovníkov, je skoro až trestným činom.

Nie veľmi presvedčivo vyznievajú aj slová ministra financií o zastavení projektu národného cyklistického štadióna – áno, aj autor týchto riadkov sa v minulosti pozastavoval nad umiestením štadióna neďaleko Orechovej Potône, ale rozhodovať o osude cyklistického národného štadióna bez prerokovania so samotným zväzom a bez akejkoľvek vízie športovej infraštruktúry v budúcnosti je také ako „o nás bez nás“, čo sme už azda mohli mať aj za sebou.

V takejto chvíli siahať športovej obci na fakticky mizerné peniaze je dosť fatálne, aj keď to zakryjete formuláciami o stabilizácii verejných financií negatívne ovplyvnených pandémiou ochorenia COVID-19, takže ministerstvo financií prehodnocuje finančnú pomoc poskytovanú z výdavkov štátneho rozpočtu na investície a projekty investičného charakteru.

Rozmenené na drobné to znamená, že cyklistický národný štadión bol de facto popravený a Fond na podporu (či na záchranu) športu bude mať v tomto roku o 20 miliónov eur menej. Hoci podľa pravidiel Fondu o podpore športovej infraštruktúry a pomoci športovcom a subjektom postihnutým pandémiou majú byť financie na základe presných kritérií prerozdeľované po celom Slovensku. Do podpory má byť zapojený aj súkromný sektor a iné subjekty, rovnaká suma ako od Fondu má prísť z iných zdrojov.

Bizarné je, ak rezort financií berie Fondu peniaze určené na pomoc postihnutým pandémiou – a odôvodní to verejnými financiami negatívne ovplyvnenými pandémiou. Alebo azda má racionálnu podstatu podozrenie, že siahať SaS na čokoľvek je povolené, lebo Sulík je kamienok v Matovičovej topánke?