Európska konferencná liga: AS Rím - Feyenoord Rotterdam

Európska konferencná liga: AS Rím - Feyenoord Rotterdam Zdroj: reuters

VIDEO Historicky prvým víťazom Európskej konferenčnej ligy sa stal AS Rím

ŠPORT.sk • 25. máj 2022 o 22:55
Futbalisti AS Rím sa stali historicky prvými víťazmi Európskej konferenčnej ligy.

V stredajšom finále zvíťazili nad Feyenoordom Rotterdam 1:0, pričom ich tréner Jose Mourinho získal už piatu trofej z európskych klubových súťaží v kariére. Triumf jeho tímu na Národnom štadióne v Tirane zariadil gólom v 32. minúte Nicolo Zaniolo.

Rimania sa tešia z prvého titulu na európskej scéne. Pred 31 rokmi podľahli Interu Miláno vo finále niekdajšieho Pohára UEFA. Neúspešné finále zažili aj v bývalom EPM (predchodca Ligy majstrov), v sezóne 1983/1984 v ňom prehrali s FC Liverpool v rozstrele.

Aj po strede platí, že Mourinho vo finálových zápasoch európskych pohárov nenašiel premožiteľa. Predtým na lavičke FC Porto triumfoval v Pohári UEFA 2003 a Lige majstrov 2004, s Interom Miláno sa radoval v LM 2010 a Manchester United doviedol k víťazstvu v Európskej lige v roku 2017.

V Tirane tak skompletizoval zbierku a má tituly zo všetkých v súčasnosti existujúcich pohárových súťaží v Európe.

Európska konferenčná liga - finále:

AS Rím - Feyenoord Rotterdam 1:0 (1:0)

Gól: 32. Zaniolo

ŽK: Pellegrini, Zalewski, Rui Patricio, Spinazzola - Trauner. Rozhodcovia: Kovács - Marinescu, Artene (Rum.), 21.000 divákov

Zostavy a striedania:

AS Rím: Rui Patricio - Mancini, Smalling, Ibanez - Karsdorp (89. Vina), Mchitarjan (17. Oliveira), Cristante, Zalewski (67. Spinazzola) - Zaniolo (67. Veretout), Pellegrini - Abraham (89. Šomurodov)

Feyenoord: Bijlow - Geertruida, Trauner (74. Pedersen), Senesi, Malacia (88. Jahanbachš) - Til (59. Toornstra), Aursnes, Kökcü (88. Walemark) - Nelson (74. Linssen), Dessers, Sinisterra

Úvodná štvrťhodina bola v znamení taktického boja, ani jednému tímu sa nepodarilo dostať k streleckému pokusu. Rimanov postretla už v 17. minúte nepríjemnosť v podobe zranenia Mchitarjana, v stredovej formácii zaujal jeho miesto Oliveira. Feyenoord síce mal prevahu v držaní lopty, ale nebolo mu to nič platné, pretože ako prvý gólovo udrel jeho súper. V 32. minúte Manciniho krížny pas podbehol Trauner, loptu si spracoval na hrudi Zaniolo a zblízka prekonal brankára, ktorý sa mu ešte snažil zmenšiť strelecký uhol - 1:0. Hráči holandského tímu zostali dlžní svojej povesti, šestnástka súpera bola pre nich neprebádané územie. V 41. minúte sa Kökcü rozhodol vyskúšať šťastie strelou z diaľky, jeho pokus z 30 m nepríjemne „zaplával“ a Rui Patricio skrotil loptu len s námahou. Defenzíva AS stála na pevných nohách a v závere prvého polčasu vyriešila niekoľko nepríjemných situácií.

Hneď po zmene strán mohol vyrovnať Trauner, ale po signáli z rohu namieril iba do žrde a v pokračujúcej akcii Rui Patricio vychytal Tila. Hráči Feyenoordu vybehli zo šatne ako vymenení. Ďalšiu obrovskú príležitosť mal v 50. minúte Malacia, ktorého delovku z prvej Rui Patricio vyškriabal končekmi prstov na žrď. Vzápätí sa pokúšal preniknúť do šestnástky Dessers, ale ani on neuspel. Rimania aj s dávkou šťastia prežili tlak súpera bez ujmy a s pribúdajúcimi minútami sa im otváral väčší priestor na brejkové situácie. V 73. minúte brankár Feyenoordu podržal svoj tím, keď si poradil s pokusom striedajúceho Veretouta z hranice pokutového územia. Vyrovnať mohol Dessers, ale koncovku nezvládol. Na opačnej strane sa ocitol v dobrej príležitosti Pellegrini, Bijlowa však neprekonal. Feyenoord nenašiel recept na prekonanie Ruia Patricia ani v päťminútovom nadstavení a napokon prehral finále, v ktorom bol Rimanom prinajmenšom vyrovnaným súperom.

Hlasy po zápase (zdroj: uefa.com):

Chris Smalling, obranca AS Rím: "Dobre vieme, čo zisk tejto trofeje znamená pre našich fanúšikov. Najmä kvôli nim sme bojovali až do konca. Hoci sme už mleli z posledného, cítili sme ich podporu. Na začiatku druhého polčasu sme prežili krušné chvíle, stiahli sme sa do defenzívnej ulity viac, ako sme chceli. Všetci sme však ťahali za jeden koniec, každý z nás sa obetoval pre mužstvo. Bolo úžasné vidieť, ako sa naši útočníci pri útokoch súpera vracali späť a neštítili sa pomôcť nám vzadu."

Nicolo Zaniolo, stredopoliar AS Rím a autor víťazného gólu: "Som neskonale šťastný, splnil sa mi detský sen. Dokázali sme, že máme silný tím. Získali sme trofej, ktorá patrí aj našim skvelým fanúšikom. Vychutnáme si tento úspech, užijeme si spoločne oslavy. No a potom si po náročnej sezóne pôjdeme poriadne oddýchnuť pred tou ďalšou."

Bizarná scéna, ktorej sa nechce ani veriť. Hráč chcel získať čas, predviedol neuveriteľnú „fintu“: