MojAndroid

Nie je žiadnym tajomstvom, že internet môže byť poriadne nebezpečným miestom. Správy o rôznych podvodoch, problémoch a pochybných aktivitách sa vynárajú ako huby po daždi. Množstvo z nás má dokonca aj svoju osobnú skúsenosť s odvrátenou stranou online priestoru. 

V ostatných rokoch, ale hlavne počas pandémie, začali pokrútené aktivity naberať na objeme. Mladšie ročníky sa zrazu nemohli stretávať so svojimi rovesníkmi a socializáciu začali vyhľadávať práve v online svete. Na tom by nebolo nič zlé, keby sa túto skutočnosť nesnažili zneužiť zvrátené živly – predátori.

Nová forma nebezpečenstva

Hoci nejde o fenomén ostatných mesiacov, ide o tému, ktorej aktuálne treba venovať zvýšenú pozornosť. S masívnym rozšírením internetu, chatovacích služieb a sociálnych sietí online predátori získali väčší priestor na svoje abnormálne aktivity. Z parkov a detských ihrísk sa presunuli za obrazovku počítača a za dverami detskej izby tak vzniklo nebezpečenstvo.

Predátor sa snaží vybudovať pocit dôvery, kamarátstva a citového spojenia, čo sa mu, bohužiaľ, často aj podarí. Svoju obeť si vyhliadne spravidla na sociálnej sieti a postupne, krok za krokom, si s ňou buduje čoraz dôvernejší vzťah. Túto skutočnosť sa následne snaží zneužiť. Takéto budovanie akéhosi vzťahu a dôvery sa odborne nazýva grooming a určite netreba zdôrazňovať aká nebezpečná vec to je. Nevinné vypisovanie môže z najskôr neškodného chatovania prejsť až k traumatickým zážitkom. Práve preto je extrémne dôležité spraviť všetko preto, aby sme svoje deti v čo najväčšej možnej miere chránili.

Ako chrániť svoje deti?

Vo všeobecnosti je základom otvorená komunikácia, úprimnosť a dôvera. Dieťa by malo vedieť, že sa na vás môže kedykoľvek obrátiť a pomôžete mu. Súčasne sa mu treba venovať. Pýtať sa ho na záujmy, priateľov, nielen na to, čo je nové v škole. Deti proste musia vedieť, že sa vám môžu zveriť aj s prípadnými problémami či obavami a  neskončí to len krikom a lamentovaním. Dôvera medzi rodičom a dieťaťom je kľúčová.

To je taký praktický základ. Pri ochrane dieťaťa a snahe znížiť riziko sexuálneho obťažovania cez internet platia podobné zásady, no pomôcť vedia aj samotné technológie, najmä staré známe nástroje rodičovskej kontroly. Prístupov ako chrániť deti online vďaka nástrojom rodičovskej kontroly je viacero, zvoľte si ten, ktorý vám vyhovuje najviac a prispôsobte si ho. 

Dieťaťu samozrejme treba vysvetliť zásady bezpečného surfovania a hlavne bezpečnej komunikácie. Súčasne si treba položiť a zodpovedať otázku ako dobre má vaše dieťa zabezpečené účty na sociálnych sieťach? Nastaviť by ste si mali určité pravidlá a objasniť mu, prečo ich treba dodržiavať. Hlavne s kým je rozumné komunikovať, ktoré informácie netreba zdieľať a ako pristupovať k fotografiám. Hlavnou myšlienkou je síce boj proti groomingu, no úzko to súvisí s ochranou citlivých informácií. A samozrejme, tých najcitlivejších

Viac informácií o tom, ako ochrániť vaše deti pred online predátormi, nájdete na stránke Bezpečne na nete

Náš tip
Nástrahy digitálnej doby: Ako si ochrániť online identitu?

29.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+