Pomoranská univerzita, Gdańská univerzita a Štetínska univerzita si v júni 2021 za strategického partnera vybrali spoločnosť Hewlett Packard Enterprise (HPE). Cieľom spolupráce je digitalizácia viac ako pol milióna rastlín, ktoré sú v univerzitných zbierkach.

Iniciatíva troch špičkových poľských univerzít nesie názov Herbarium Pomeranicum a vytvorí vôbec prvú poľskú digitálnu zbierku konzervovaných druhov rastlín. Projekt je súčasťou kriticky dôležitého globálneho klimatického výskumu a jeho výsledkom bude zverejnenie celej databázy rastlín na jednom mieste.

S digitalizáciou pomôže HPE Nimble Storage

Projektový tím sa pri digitalizácii rastlinného fondu obrátil na HPE, aby im pomohla s náročnými úlohami správy dát a úložiska. HPE bude digitalizované vzorky uchovávať na systémoch HPE Nimble Storage dHCI, samoobslužnom úložisku, ktoré vedcov oslobodí od zbytočných činností, aby sa mohli namiesto starostlivosti o dáta venovať dôležitému výskumu.

HPE Nimble Storage je moderné úložisko, ktoré poskytuje stabilitu pre dôležité procesy a rozumie si aj s hybridným cloudom. Je agilné, rýchle a má 99.9999 % garantovanú dostupnosť.

V druhom kvartáli 2021 spoločnosť HPE oznámila, že technológia HPE Nimble Storage dHCI dynamicky expanduje a zaznamenala medziročný nárast tržieb o 250 %.

Takmer pol milióna zachovaných rastlinných exemplárov bude digitálne integrovaných a sprístupnených na jednom online mieste.

V zbierke takmer pol milióna druhov

Konzervované druhy rastlín hrajú veľmi dôležitú rolu pri výskume biodiverzity, ekológie a environmentálnych štúdiách. Ich analýza nám pomáha lepšie chápať klimatické zmeny, ale dokážu nám veľa prezradiť napríklad aj o bezpečnosti potravín či dopadoch ľudského konania na životné prostredie.

Až dodnes bolo pre výskumníkov nesmierne ťažké dostať sa k zbierkam konzervovaných rastlín. Práve spoločná digitalizačná iniciatíva poľských univerzít a HPE im významne uľahčí výskum, vďaka čomu budú mať pol milióna rastlín prakticky na dosah rúk.

Zbierka 468 000 rastlín sa nachádza vo fondoch troch poľských univerzít v Gdańsku, Štetíne a Pomoransku, ktoré sú od seba vzdialené stovky kilometrov. V rámci spolupráce budú všetky tri zbierky digitálne integrované, sprístupnené a ľahko dostupné na jednom online mieste každému, kto bude mať záujem nahliadnuť do digitálneho fondu.

Sedemkrát viac dát ako v poľskej Národnej knižnici

Projekt si vyžadoval riešenie, ktoré dokáže konsolidovať vysokovýkonné výpočty, masívne úložisko a spoľahlivú sieť. Ako najvhodnejšia cesta sa ukázalo nasadenie HPE Nimble Storage dHCI, ktoré zvládne všetky náročné požiadavky. Má nezávislé škálovanie výpočtov a úložiska a dá sa bezproblémovo rozšíriť presne podľa potreby zákazníka. Každá lokácia dodá až 256 terabajtov, čo je približne sedemkrát viac dát, ako má Národná knižnica v Poľsku.

„Sme nadšení, že sa nám túto iniciatívu podarilo rozbehnúť, keďže pre našu krajinu, ale aj širokú vedeckú komunitu predstavuje nesmiernu hodnotu,“ povedal rektor Pomoranskej univerzity Zbigniew Osadowski. „Riešenie, ktoré pre nás navrhla spoločnosť HPE, postačuje na zvládnutie všetkých výziev, ktoré pred nás tento projekt postavil a proces digitalizácie zbierky vďaka tomu bude jednoduchý a bezproblémový.“

HPE Nimble Storage dHCI rovnako pomôže s nasadením jednoduchého cloudového manažmentu celej infraštruktrúry so schopnosťou konsolidovať aplikácie a pracovné zaťaženie bez hrozieb výkonnostných výkyvov alebo sieťových výpadkov.

„HPE Nimble Storage je takou Popoluškou v našom portóliu. Nenápadné, ale nesmierne inteligentné úložisko, ktoré ako prvé ponúkalo globálnu AI na optimalizáciu svojho výkonu (HPE Infosight). Všetci zákazníci, ktorí si vyskúšali toto diskové pole, nám ho už nechceli vrátiť. V rámci hyperkonvergovanej infraštruktúry – v prípade uvedeného poľského projektu hovoríme o dHCI, čiže o disagregovanom riešení, v rámci ktorého pridávame veľké množstvo serverov a škálujeme tak najmä výpočtový výkon – tvorí HPE Nimble Storage excelentný základ pre rýchlu prácu s dátami. Vôbec sa nedivím, že poľskí kolegovia siahli práve po tejto platforme. Dobrá voľba! A ak by si chcel niekto vyskúšať výhody tejto technológie naživo u seba vo svojom prostredí, vieme sprostredkovať zápožičku z nášho democentra v Bratislave. Tak neváhajte a ozvite sa nám, budeme radi,“ uviedol Martin Kahan, produktový manažér zo slovenskej pobočky HPE.

Martin Kahan, produktový manažér Hewlett Packard Enterprise
Zdroj: HPE
Martin Kahan, produktový manažér Hewlett Packard Enterprise

Riešenie od HPE univerzitám zjednoduší projektové operácie a ušetrí kopec času, peňazí a zdrojov.

Vďaka podpore programu HPE Timeless Storage sa v projekte zabráni nákladným rip-and-replace cyklom, úložisko bude pravidelne aktualizované a technologicky modernizované a zároveň šetrné k životnému prostrediu.

„Naše riešenie univerzitám zjednoduší projektové operácie a ušetrí kopec času, peňazí a zdrojov,“ konštatuje Jan Lewandowski, Public Sector Sales Lead z HPE Poľsko. „Sme extrémne hrdí, že môžeme byť pri historicky prvej digitalizácii zbierky rastlín v Poľsku. Je to dôležitý míľnik na ceste k digitálnej transformácii krajiny.“

Sponzorom projektu je národný program Digital Poland a projekt sa realizuje aj vďaka európskemu grantu vo výške 25 miliónov poľských zlotých (cca 5,5 mil. eur).

Všetko o produktoch a službách HPE sa dozviete na webe www.doveryhodneit.sk.

Ilustračné foto
Zdroj: HPE
Ilustračné foto