Šarlatán je jeden z najúspešnejších českých filmov posledných rokov. Po premiére na festivale v Berlinale sa aj napriek pandemickým opatreniam nakoniec dostal do kín. Väčšina ľudí ho ale videla v online priestore.

Nie každý bol však kvôli tejto snímke ochotný sa priložiť k predplácaniu tuzemskej, respektíve českej streamovacej služby. Mnohí teda siahali po pirátskych portáloch, kde najväčšiu rolu zohrala služba Ulož.to. O súdnych ťahaniciach sme písali už v apríli.

Ako ale teraz informuje portál Českej televízie, spor z prelomu roka má svoju dohru, ktorú prevádzkovatelia služby naznačovali už vo vtedajšej tlačovej správe.

Šarlatán aj napriek výzve k odškodneniu na pirátskej platforme stále indexovaný je

Ulož.to totiž vyžaduje od poškodeného, teda distribučnej spoločnosti CinemArt, odškodné za náklady spojené s neustálym monitorovaním knižnice. Cieľom monitorovania bolo hľadanie výrazu „šarlatán“ a následné zamedzovanie nelegálneho sťahovania filmu .

Služba orientovaná na zdieľanie pirátskeho obsahu vystavila CinemArtu výzvu k náhrade škôd vo výške 800-tisíc českých korún, teda niečo málo cez 31 tisíc eur. Distribučná spoločnosť sa ale voči výzve ohradzuje so slovami:

Nie sme si vedomí žiadneho prípadu, kde by filmoví producenti museli platiť pirátom za to, že predávajú ich filmy. V tom by bolo Česko skutočne priekopnícke,“ uviedol advokát CinemArtu, Rudolf Leška.

Druhá strana ale tvrdí, že po distribútorovi nechce financie ako náhradu ušlého zisku. Požaduje len náhradu nákladov spojených s kontrolou obsahu, pričom tento proces bol spustený okamžite po doručení rozhodnutia súdu v decembri a bežal nonstop 24 hodín a 7 dní v týždni.

Ulož.to si na mazanie súborov s výrazom „šarlatán“ v názve údajne najalo externú agentúru, ktorá súbory mazala ručne, keďže softvér automatizujúci takýto proces podľa všetkého neexistuje. Zástupca Ulož.to Tadeáš Novák sa aj v ďalšom vyjadrení oprel o slobodu, nielen slova, na internete:

Predstavte si, že by museli byť celoplošne blokované výrazy z názvov všetkých filmov. Nakoniec by nejestvoval žiadny bežný výraz, ktorý by nebol blokovaný. Slobodné zdieľanie obsahu na internete by prestalo fungovať.“

CinemArt však nesúhlasí, pričom sa opiera aj to, že sa určite dá zablokovať zdieľanie súborov s vybranými výrazmi nad určitú veľkosť. Podľa všetkého sa má zmeniť aj česká legislatíva, keďže aktuálne je skôr naklonená na strane pirátskych webov.

V príprave je novela autorského zákona, ktorá by mala previesť viac zodpovednosti na prevádzkovateľov webov. Aktuálne totiž prevádzkovatelia za obsah na svojich službách zodpovední nie sú až do momentu, kým na to neupozornia majitelia práv jednotlivo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú