Petra Vlhová v zjazde Svetového pohára v rakúskom stredisku St. Anton

Petra Vlhová v zjazde Svetového pohára v rakúskom stredisku St. Anton Zdroj: TASR/AP

VIDEO Petra Vlhová v zjazde so skvelým výsledkom. Prišla však o líderskú pozíciu v SP

ŠPORT.sk • 26. feb 2021 o 12:35
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová prišla o vedenie v celkovom poradí Svetového pohára. V piatkovom zjazde vo Val di Fassa obsadila deviate miesto s mankom 1,12 sekundy na víťaznú Švajčiarku Laru Gutovú-Behramiovú, ktorá ju na čele hodnotenia predstihla o 29 bodov. Druhá skončila Rakúšanka Ramona Siebenhoferová (+0,02 s) a tretia bola ďalšia Švajčiarka Corinne Suterová (+0,26).

14:03 AKTUALIZOVANÉ O VÝSLEDKY

Zjazd ste mohli sledovať ONLINE na ŠPORT.sk >>

Dvadsaťdeväťročná Gutová-Behramiová nadviazala na úspešné majstrovstvá sveta v Cortine d'Ampezzo, kde získala dve zlaté a jednu bronzovú medailu. Dosiahla 31. víťazstvo na podujatiach SP, z toho jubilejné desiate v kráľovskej alpskej disciplíne.

Pred súťažou zaostávala za Vlhovou o 42 bodov, za triumf si pripísala stovku, zatiaľ čo doterajšia líderka získala za deviatu priečku 29 bodov. Švajčiarka zvíťazila vo štvrtej súťaži v rýchlostných disciplínach SP za sebou, horšie ako druhá neskončila už celkovo v šiestich pretekoch v sérii.

V talianskom stredisku sa náhradný zjazd za preteky v nemeckom Garmisch-Partenkirchene išiel v teplom, výrazne jarnom počasí. Lyžiarky sa v úvodnej pasáži snažili aj na terénnych vlnách držať čo najviac kontakt s podložkou, aby nabrali rýchlosť do rovinatejšej časti. Gutová-Behramiová sa na trať vydala so sedmičkou, maximálne sa usilovala o jazdu v zjazdárskom postoji.

Zároveň sa jej darilo oblúky prechádzať čisto a vysokou stopou. Hoci na treťom a štvrtom medzičase mierne zaostávala, do cieľového úseku si priviezla vysokú rýchlosť a tesne sa dostala do zelených čísel. Rozdiel dvoch stotín medzi ňou a Siebenhoferovou bol v prepočte 56 centimetrov.

"Je to špecifický kopec, musíte nájsť rovnováhu medzi dravosťou a technikou lyžovania. Dnes som vyhrala v spodnej časti, sneh bol odlišný v porovnaní s tréningami, čo ma príjemne prekvapilo. Bolo to jednoduchšie, na lyžiach som sa cítila stabilnejšie. Do zajtra ešte mám na čom popracovať, náskok bol tesný," povedala víťazka podľa portálu laola1.at.

Vlhová v dvoch tréningoch zaostala za najrýchlejšími o 2,74 a 1,96 sekundy. V čase jej štartu s číslom 19 už vrchná pasáž vplyvom teploty mäkla. Dvadsaťpäťročná slovenská reprezentantka sa napriek veľmi agresívnej jazde vyhral väčším zaváhaniam, jej odstup narastal veľmi mierne a sekundu presiahol až v cieli.

Z ôsmej pozície po dojazde klesla ešte o jedno miesto, rovnaký čas mala aj Švajčiarka Michelle Gisinová, ktorej v celkovom poradí prestížneho seriálu patrí tretia pozícia.

V sobotu je na programe ďalší zjazd a v nedeľu sa pôjde super-G, obe súťaže (obe o 11.00 h) sú náhrady za zrušené podujatie z čínskeho Jen-čchingu.