Ľudstvo má po dekádach intenzívneho výskumu a vývoja na dosah svätý grál energetiky. Ako totiž informuje The Conversation, zlomový bod pre jadrovú fúziu je už na dosah a ak sa podarí túto jedinečnú technológiu implementovať do reálnej prevádzky, dôjde k zmene celého sveta.

Investície sa zdvojnásobili

Jednou z najväčších výziev ľudstva je momentálne boj s klimatickými zmenami, kvôli ktorým sa civilizácia snaží znížiť svoje emisie skleníkových plynov a ďalších látok, ktoré spôsobujú problémy pre životné prostredie. Jedným z najväčších producentov takýchto emisií je pritom práve odvetvie energetickej produkcie, či už sa jedná o elektrickú alebo tepelnú energiu.

Mnohé krajiny sa začínajú čoraz väčšmi zbližovať s obnoviteľnými zdrojmi energie, ktorými sú fotovoltika či veterné elektrárne, ale aj atómové elektrárne so štiepnymi reaktormi. Oveľa elegantnejším riešením sú však fúzne reaktory, ktoré sa zatiaľ do komerčnej prevádzky nedostali a nie je ani isté, v akej forme sa im to vlastne podarí. Zlomový bod je ale už na dosah.

Marvel Fusion

Súkromné investície do tejto technológie dosiahli v roku 2021 2,1 miliárd amerických dolárov, v tomto roku je to už 4,7 miliárd, čo je viac než zdvojnásobenie len v priebehu jediného roku. Kedysi sa jednalo o výsadu vládnych výskumov, avšak práve navyšujúce sa súkromné investície majú potenciál dosiahnuť nevídaný prevrat tejto technológie.

Reaktor do garáže

Jeden z najzaujímavejších reaktorov vyvíja americká spoločnosť Zap Energy, ktorá využíva technológiu Z-pinch. Namiesto drahých magnetických cievok a štítov využívajú tieto malé reaktory elektromagnetické polia, ktoré stlačia plazmu do veľmi malého a horúceho priestoru, ktorý je potrebný pre spustenie fúznej reakcie. Výhodou je, že sú takéto reaktory malé a raz sa môžu vojsť aj do garáže.

Starý vtip viac neplatí

Medzi vedcami sa šíril dlhé roky vtip o komerčnej fúznej energii, ktorá je neustále vzdialená desať rokov. Vďaka množstvu pokrokov a dosiahnutých míľnikov sa ale zdá, že tento vtip viac neplatí a zužitkovanie fúznych reaktorov je skutočne na dosah. Podľa portálu ScienceAlert sa napríklad vedcom z MIT podarilo vyvinúť rekordný magnet, ktorý umožní stavbu oveľa menších, lacnejších fúznych reaktorov, ktoré je navyše možné dosiahnuť rýchlejšie.

DeepMind & SPC/EPFL

Vďaka tomu, že sa do tejto problematiky zapojilo množstvo rôznych laboratórií a firiem, dochádza k oveľa častejšiemu dosahovaniu míľnikov a tiež získavaniu nových poznatkov. Experti ale dodávajú, že investície do fúznej energie nesmú prichádzať na úkor investícií do ďalších obnoviteľných zdrojov, ktorých využiteľnosť je momentálne oveľa istejšia a spoľahlivejšia.

The Conversation zároveň dodáva, že ľudstvo dosahuje najväčšie objavy práve vtedy, keď sa spojí a má dostatok správnych prostriedkov. Je tak možné, že sa mnohí z nás dožijú elektrickej či tepelnej energie, ktorá pochádza z fúzneho reaktoru – či už to bude tokamak alebo akýkoľvek iný typ.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú