Kultúrne inštitúcie v regiónoch varujú pred devastačným účinkom drahých energií

TASR
TASR

Nárast cien dosahuje v niektorých prípadoch 200 až 400 percent.

Nárast cien dosahuje v niektorých prípadoch 200 až 400 percent.

TASR

TASR

Asociácia kultúrnych inštitúcií miest a obcí Slovenska varuje pred ďalším zdecimovaním kultúrneho sektora. Poukazuje pritom na devastačný účinok výrazného zvýšenia energií na prevádzku kultúrnych zariadení. Apeluje preto na nevyhnutné kroky štátu, po ktorých volá aj Združenie miest a obcí Slovenska. Ministerstvo kultúry upozornilo, že po minuloročných opatreniach na pomoc regionálnej kultúre bola na rok 2022 schválená rezerva na znižovanie dosahov pandémie.

Predseda asociácie Alfonz Kobielsky konkretizoval, že avizovaný nárast cien energií, o ktorých asociáciu informujú riaditelia kultúrnych domov, dosahuje v niektorých prípadoch 200 až 400 percent. „V kontexte s výpadkom príjmov zo vstupného z podujatí, obmedzenou možnosťou ich realizácie a dosahov zvýšenia cien energií na rozpočty miest a obcí sa môžu viaceré kultúrne centrá  prevádzkované samosprávami dostať do vážnych, až existenčných problémov,“ upozornil Kobielsky.

Keďže je presvedčený, že dramatický nárast cien energií zasiahne nielen zriaďovanú, ale aj nezriaďovanú kultúru, volá po krokoch na úrovni štátu, ktoré by zmiernili negatívny efekt na celý kultúrny sektor.

K výzve na štátnu intervenciu sa pridáva aj Združenie miest a obcí Slovenska pripomínajúc, že na tento problém upozorňovalo už v októbri. Združenie odhaduje, že prudké zdraženie energií zredukuje možnosti až 80 percent samospráv, pričom sa okrem základných úloh dotkne aj prevádzky školských, športových i kultúrnych zriadení. „Podľa našich odhadov sa to priamo dotkne tisícok budov v správe a vlastníctve miest a obcí,“ upozornil hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

Od rezortu kultúry preto združenie očakáva aktívny prístup pri presadzovaní zmierňujúcich opatrení. „Tak ako bude ministerstvo nápomocné pri presadzovaní konkrétnej pomoci pre kultúrne zariadenia v samosprávach, do tej miery sa preukáže jeho reálny vplyv a zodpovednosť za ďalšie prežitie kultúry v prostredí miest a obcí,“ dodáva hovorca ZMOS-u.

Ministerstvo kultúry pripomenulo, že v minulom roku smerovala pre regionálne kultúrne inštitúcie 15-miliónová dotačná výzva, zameraná na možnosť modernizácie a tým aj na zníženie nákladových prevádzok. „Rezort situáciu v odvetví kultúrno-kreatívneho priemyslu vyhodnocuje, komunikuje s jeho zástupcami,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová.

Upozornila, že v štátnom rozpočte na rok 2022 bola schválená rezerva na znižovanie dosahov pandémie, ktorá bude v prípade uvoľnenia poskytnutá na financovanie jednotlivých opatrení. „O parametroch a podmienkach poskytovania finančnej pomoci budeme verejnosť včas informovať,“ dodala hovorkyňa rezortu kultúry.
 

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia

Aktuálne

Najčítanejšie

Deň Týždeň
Diskusia