Svet sa dočkal projektu, ktorý má potenciál od základu zmeniť spôsob, ktorým ľudstvo produkuje elektrickú energiu. Ako totiž informuje Interesting Engineering, konzorcium EuroFusion začalo s predbežným dizajnom termojadrového reaktora DEMO, ktorý má v budúcnosti nahradiť revolučný ITER momentálne budovaný vo Francúzsku.

Potrvá roky

K plnému spusteniu tokamaku ITER má dôjsť až v roku 2035, kedy začne s plnou produkciou plazmy a následne aj elektrickej energie pomocou pary. Zariadenie dosiahne tepelný výkon z fúzie na úrovni 500 MW, čo je porovnateľné s výkonom mnohých jadrových reaktorov používaných v štiepnych jadrových elektrárňach.

Jeho nástupca s názvom DEMO (Demonštračná elektráreň) dosiahne, aspoň podľa aktuálnych plánov, výkon až 2 000 MW a má sa jednať o vôbec prvý tokamak so schopnosťou komerčných dodávok elektrickej energie – výsledný výkon po odpočítaní strát má dosiahnuť 300 až 500 MW. EuroFusion sa konečne dostal k vývoju konceptu tohto jedinečného stroja, ktorý potrvá ďalších 5 rokov.

ITER

Systém má už za sebou pred-koncepčnú prípravu, vďaka ktorej vzniklo až 25 štúdií opisujúcich jednotlivé problémy a subsystémy ako energetická produkcia páriaceho sa trícia, extrakcia intenzívneho tepla či diaľková údržba vnútorných komponentov, píše EuroFusion v tlačovej správe.

Či sa stanú práve obrovské tokamaky budúcnosťou elektrickej produkcie je zatiaľ otázne. Aj keď sa jedná o projekty, ktorým sa v oblasti dostáva najviac pozornosti, extrémne sľubné výsledky predstavuje aj množstvo laboratórií a startupov, ktoré volia úplne iný prístup a majú šancu predstaviť komerčne výhodné riešenia oveľa skôr.

Vojde sa do garáže

Jedinečný fúzny reaktor vytvorila americká spoločnosť Zap Energy, ktorá využila pôvodne odsudzovanú technológiu kvôli jej nestabilite. Tú dokázali vyriešiť a sú na dobrej ceste ku komerčným reaktorom, ktorý sa vojde dokonca aj do garáže.

ITER je prvoradý

Vedci a inžinieri zodpovední za tento megaprojekt sa ale zhodujú na tom, že je pre jeho úspešné dokončenie potrebný práve ITER. Ten je totiž priekopníkom nielen v mnohých technológiách potrebných pre dosiahnutie efektívnej jadrovej fúzie po technologickej stránke, ale tiež administratívnej a plánovacej.

Xinhua

Tím ďalej vysvetľuje, že tieto predbežné návrhové fázy zahŕňajú širokú škálu úkonov, od analýzy aktuálnych zariadení až po vývoj samotného reaktoru DEMO, ktorý sa má dostať do stavu s možnosťou produkcie elektrickej energie až po roku 2050.

Organizácia si stanovila ako cieľ rok 2054 a je nutné podotknúť, že sa skutočne jedná o niekoľkogeneračné plánovanie – mnohí z účastníkov sa výsledkov nemusia dožiť a svoj život zasväcujú svetlejšej budúcnosti civilizácie.

Odborníci zároveň upozorňujú, že je nutné začať s výstavbou DEMO hneď, ako ITER predstaví kľúčové poznatky a to za účelom zabránenie „odlivu mozgov“ do iných priemyselných odvetví.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú