ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Pozor na tieto populárne aplikácie s desaťtisícimi stiahnutiami. Šírili vírusy a kradli dáta

V Google Play boli identifikované desiatky škodlivých aplikácií. Išlo o rôzne finančné aplikácie, hry, ale aj užitočné nástroje. Distribuovali však malware.

V súčasnej digitálnej dobe sa čoraz častejšie stretávame s hrozbami, ktoré ohrozujú naše zariadenia a osobné údaje. Google Play je jednou z najväčších platforiem na sťahovanie aplikácií, a hoci disponuje viacerými nástrojmi, aby sa škodlivý softvér nedostal do obchodu, tak nie vždy je tomu možné zabrániť. Tieto hrozby sa môžu objaviť v podobe škodlivých aplikácií, ktoré môžu spôsobiť poškodenie našich zariadení alebo ukradnúť osobné údaje či peniaze. Preto je dôležité byť opatrní pri sťahovaní aplikácií z Google Play a vedieť, ako sa brániť proti týmto hrozbám. V tomto článku sme radi upozornili na niekoľko škodlivých aplikácií, ktoré sa podarilo identifikovať expertom z Drweb.com.

Hrozby na platforme Google Play

Bezpečnostní analytici v uplynulých dňoch a týždňoch odhalili viacero nových hrozieb v Google Play, medzi nimi aj desiatky falošných aplikácií, ktoré patria do rodiny malvéru Android.FakeApp. Tieto aplikácie sa dokážu napríklad pripojiť k vzdialenému serveru a obeti zobrazovať obsah z rôznych podvodných webstránok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré falošné aplikácie boli distribuované ako investičný softvér, adresáre, poznámkové blogy a podobne. Aplikácie deklarovali, že používateľom pomôžu zlepšiť finančnú gramotnosť, ako investovať do akcií a kryptomien, ako obchodovať s ropou a podobne. Namiesto toho ale používatelia boli vyzvaní, aby vyplnili osobné údaje kvôli „registrácii“. To im malo umožniť komunikovať s odborníkom na tému. Išlo napríklad o aplikácie nižšie.

Niektoré hrozby boli dokonca skryté aj v hrách v mnohých hrách. Išlo o hry ako sú Goledn Hunt, Reflector, Unlimited Score či Seven Golend Wolf blackhack.

 

Neboli to ale len aplikácie finančné aplikácie alebo hry. Našli sa aj v nástrojoch, ako je napríklad aplikácia SEEKS, ktorá slúži na hľadanie práce, či v aplikácii Safe VPN, ktorá mala paradoxne chrániť súkromie používateľov.

Podvodná aplikácia sľubovala zaujímavé finančné odmeny, no…

„Wonder Time“ je podvodná aplikácia, ktorá užívateľom sľubuje zarábať peniaze tým, že budú vykonávať úlohy ako inštaláciu a používanie iných programov a hier. Užívatelia získavajú virtuálne tokeny ako odmeny, ktoré sa údajne dajú premeniť na skutočné peniaze. Avšak, aby mohli vybrať svoje výhry, musia zhromaždiť milióny týchto tokenov, čo nie je praktické a vedie k tomu, že užívatelia strávia viac času, úsilia a zdrojov ako očakávaný zisk.

Wonder Time
Zdroj: Drweb.com

Vírusy sa skrývali aj v na prvý pohľad užitočných aplikáciách

Medzi objavenými hrozbami boli aj nové trójske kone z rodiny Android.Joker, ktoré obete prihlasujú k plateným služby. Boli skryté v aplikáciách ako „Document PDF Scanner“, „Smart Screen Mirroring“  a „Smart Night Clock“. Tento škodlivý kód bol dokonca prítomný aj v aplikácii na cvičenie, FTISTAR.

V prípade fitness aplikácie útočníci zarábali na tom, že poskytli používateľovi za poplatok unikátny plán, ako schudnúť a spevniť si telo. Ten mal stáť „len“  okolo 40 centov. No v skutočnosti tento poplatok nebol účtovaný iba raz, ale každý deň. Útočník v tomto prípade pravidelne strhával malé platby z účtu obete s cieľom, aby si to nevšimla.

Tieto útoky boli o to viac nebezpečné, že aplikácie mali desaťtisíce až státisíce stiahnutí a je teda možné, že ich môžete mať v smartfóny nainštalované aj vy. Ak niektorú z aplikácií vyššie identifikujete vo vašom zariadení, vymažte ju.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close