Slovensko je krajina veľkých agroholdingov. Najväčšie farmy obrábajú dovedna 88,6 percenta poľnohospodárskej pôdy v krajine. Podľa najnovšieho agrikultúrneho cenzu EÚ je to vôbec najvyšší podiel zo všetkých tridsiatich porovnávaných krajín zahŕňajúcich aj Island, Nórsko a Švajčiarsko.

Veľké poľnohospodárske podniky na Slovensku dominujú aj v ďalších ukazovateľoch. Vytvárajú napríklad 79 percent všetkej poľnohospodárskej produkcie. „Skoro vo všetkých členských štátoch je väčšina poľnohospodárov zamestnaná na rodinných farmách. Iba v Estónsku, vo Francúzsku, v Česku a na Slovensku je to menšina,“ zhrnul Eurostat. Zatiaľ čo v Poľsku rodinné farmy viažu 95 percent všetkej pracovnej sily v poľnohospodárstve, na druhej strane Tatier je to len 29 percent.

Priemerná slovenská korporátna farma obhospodaruje 418 hektárov, rodinná iba devätnásť hektárov. Úvodné číslo je najväčšie v EÚ hneď po Česku, v ktorom takisto pretrváva dedičstvo nútenej kolektivizácie poľnohospodárstva, druhý údaj patrí, naopak, k tým najmenším na kontinente.

Živia nás veľké farmy

„Priemerná korporátna/družstevná farma na Slovensku vyprodukuje blízko k pol miliónu eur ročne, čo ju zaraďuje na piate miesto v EÚ. No priemerná rodinná farma, ktorých sú dve tretiny, vyprodukuje nejakých 20-tisíc eur,“ pripojil ďalšie porovnanie analytik INESS Martin Vlachynský. Aj tento nepomer je v rámci Európy rekordný.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa